Diemžēl lapa "offcanvas-col1" neeksistē.

Diemžēl lapa "offcanvas-col2" neeksistē.

Diemžēl lapa "offcanvas-col3" neeksistē.

Diemžēl lapa "offcanvas-col4" neeksistē.

Have any Questions? +01 123 444 555
LV

Otētie motīvi uz Latvijas pūralādēm un pūra skapjiem: 18. gadsimta beigas – 20. gadsimta sākums

Otētie motīvi uz Latvijas pūralādēm un pūra skapjiem

Inese Sirica

Ar kopsavilkumu angļu valodā

Literārā redaktore: Ilze Antēna
Konsultantes:  Kristiāna Ābele, Silvija Grosa
Tulkotāja: Elīna Brasliņa
Angļu valodas redaktore: Iveta Boiko
Mākslinieks: Rauls Liepiņš (“Al secco”)

Rīga: Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures institūts; Mākslas vēstures pētījumu atbalsta fonds, 2020. 303 lpp., 133 att.

ISBN 9789934882432

Otētie motīvi uz pūra mēbelēm ir maz zināma, bet būtiska Latvijas tautas mākslas sastāvdaļa, kas mudina mūsdienu cilvēkus ieskatīties 18. un 19. gadsimta latviešu zemnieku tēlainajā domāšanā un izpratnē par skaisto. Dekoratīvi gleznotajos motīvos atklājas ziedi, vāzes ar ziedu pušķiem, gada skaitļi un personvārdi, putni, dzīvnieki, sievietes un vīrieša pāris, nāras un reliģiskie simboli, mazāk – par ģeometriskiem dēvēti ornamenti. Mūsdienās ne visus attēlotos motīvus var saskatīt un izskaidrot, bet to atrašanās uz mēbelēm, kas saistītas ar cilvēka mūžā būtiskākajiem godiem – precībām, norāda uz šo motīvu īpašo nozīmi. Grāmatā klasificēti un skaidroti otētie motīvi, meklēti to darinātāji, raksturotas Latvijas pūralādes un pūra skapji. Izmantoti iepriekšējo paaudžu savāktie ekspedīciju materiāli un muzejos saglabātās pūra mēbeles.

Monogrāfijas pamatā ir 2015. gadā aizstāvētais promocijas darbs “Latvijas pūralāžu un skapju otējums” (vadītāja prof. Dr. art. Silvija Grosa, recenzenti Dr. art. Elita Grosmane, prof. Dr. art. Jānis Kalnačs un prof. Dr. habil. philol. Janīna Kursīte-Pakule).

Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas zinātnes nodaļas docente Dr. art. Inese Sirica (dz. Kundziņa) ir dzimusi 1987. gadā Preiļos. Studējusi mākslas vēsturi un teoriju Latvijas Mākslas akadēmijā. Saņēmusi Eiropas Sociālā fonda stipendiju doktorantūras studijām. Zinātnisko publikāciju skaitā – nodaļas par tautas mākslu no 1780. līdz 1890. gadam izdevuma “Latvijas mākslas vēsture” 3. sējumā (2019). Pētniecisko interešu lokā – Latvijas un citu Eiropas zemju etnogrāfija, amatniecība, ornaments, etniskā identitāte mākslā, lietišķā māksla un dizains.

Grāmata sagatavota ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu un iespiesta “Jelgavas tipogrāfijā”.

Iet atpakaļ

© LMA Mākslas vēstures institūts 2024.
Privātuma iestatījumi

Šī mājaslapa izmanto sīkdatnes, kas palīdz uzlabot tās darbību un ievāc informāciju par apmeklējumu. Detalizētāka informācija pieejama mūsu privātuma politikā.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzziniet vairāk par sīkdatnēm šeit:

You are using an outdated browser. The website may not be displayed correctly. Close