Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures institūts
Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Mākslas vēstures institūts (MVI) aicina visus interesentus satikties
LMA 4. starptautiskās zinātniskās konferences "Kognitīvo procesu izpēte arhitektūrā un mākslā" III sekcijā "Stils un skola mākslinieciskajā jaunradē: Latvijas mākslas vēstures piemērizpēte".
Vieta: Latvijas Mākslas akadēmijas 2. korpuss (ieeja no pagalma).Laiks: 2024. 14. VI no plkst. 10.20.
Vadītāja: Kristiāna Ābele.
PROGRAMMA
10.20–10.45. Dalībnieku pulcēšanās un MVI jaunāko izdevumu galds [Šajā laikā iepriekš paredzētais Annas Ancānes (MVI) referāts "Jakobs Ernsts Meijers: Rokoko stilistisko konceptu uztvere un pārnese 18. gs. 60. gadu Rīgas arhitektūrā" nenotiks].
10.45. Karīna Horsta (MVI). "Ziemeļu klasicisms Latvijā".
11.10. Silvija Grosa (LMA Mākslas vēstures un teorijas katedra). "Vēsturisko stilu studiju, paraugu un vides konteksta izpratnes mijiedarbība arhitekta Konstantīna Pēkšēna darbos".
11.35. Daina Lāce (MVI). "Nīcas tautastērpa kreklu uzpleču dekoratīvās kompozīcijas".
12.00. Kristiāna Ābele (MVI). ""Nākamās mākslinieces jūtīgie vaibsti" neatkarīgajā Latvijā: Tatjana Kačalova pirms totalitārajām okupācijām un mākslas vēstures studijām".
12.25. Ieva Kalniņa (LMA doktorantūra). ""Klusā vientulībā izplaucis talants": Zentas Loginas mākslas sākotne".
12.50. Sanita Oše (Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde). "Zīmēšanas skolotāju tapšanas ceļi Latvijā 20. gadsimta sākumā".
13.10. Pusdienu pārtraukums pirms nākamās sekcijas.
Konference notiek, īstenojot projektu “Latvijas kultūras ekosistēma kā resurss valsts izturētspējai un ilgtspējai” / CERS (Nr. VPP-MM-LKRVA-2023/1-0001). Projektu finansē Latvijas Republikas Kultūras ministrija valsts pētījumu programma “Latvijas kultūra – resurss valsts attīstībai" (2023.–2026.). Valsts pētījumu programmu administrē Latvijas Zinātnes padome.
Mākslas vēstures institūts aicina satikties “Latvijas mākslas vēstures” I sējuma “Aizvēsture un viduslaiki” atvēršanā 2024. gada 21. maijā plkst. 14.00 Rīgas Sv. Pētera baznīcā.
Vairāk par izdevumu >>
MVI pētnieces Vijas Strupules monogrāfiju “Dekoratīvā glezniecība Rīgas interjeros: 16. gadsimts – 18. gadsimta trešais ceturksnis” Latvijas Zinātņu akadēmija atzinusi par 2023. gada nozīmīgāko pētniecības sasniegumu humanitāro zinātņu jomā Latvijā un vērtē kā “augstvērtīgu ieguldījumu Baltijas jūras reģiona zemju glezniecības vēsturē un kultūras mantojuma studijās”. Lepojamies ar kolēģes panākumiem! Vairāk par izdevumu >>
2023. gada decembrī iznācis žurnāla "Mākslas Vēsture un Teorija" 27. numurs.
2023. gada 12. jūlijā MVI pētniece Karīna Horsta Latvijas Mākslas akadēmijas promocijas padomē aizstāvēja promocijas darbu “Arhitekts Ernests Štālbergs (1883–1958)”, ar vienbalsīgu lēmumu iegūstot zinātnes doktora (Ph. D.) grādu humanitārajās un mākslas zinātnēs, nozarē “Mūzika, vizuālās mākslas un arhitektūra”, vizuālo mākslu vēstures un teorijas apakšnozarē. Recenzenti – prof. Ph. D. Marts Kalms (Mart Kalm) no Igaunijas Mākslas akadēmijas, prof. Dr. arch. Jānis Lejnieks no biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas RISEBA un prof. Dr. habil. art. Ojārs Spārītis no LMA.
Promocijas darbs izstrādāts LMA doktorantūrā prof. emer. Dr. habil. art. Eduarda Kļaviņa vadībā ar Eiropas Sociālā fonda projekta “Akadēmiskā personāla attīstība – doktorantu grantu pieejas aprobācija un ārvalstu akadēmiskā personāla piesaiste Latvijas Kultūras akadēmijā, Latvijas Mākslas akadēmijā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā” (Nr. 8.2.2.0/20/I/002) un valsts pētījumu programmas “Latvijas kultūra – resurss valsts attīstībai 2020.–2022. gadam” projekta “Kultūras kapitāls kā resurss Latvijas ilgtspējīgai attīstībai” / CARD (Nr. VPP-KM-LKRVA-2020/1-0003) atbalstu.
Priecājamies par Karīnas veikumu un lepojamies ar to.
No 2023. gada 1. jūlija LMA Mākslas vēstures institūta pastāvīgā mājvieta ir Rīgā, Kronvalda bulvārī 4–325.
LMA Mākslas vēstures institūta zinātnieki solidarizējas ar nostāju un priekšlikumiem, kas izteikti Vēstures izpētes un popularizēšanas biedrības 2023. 5. IV atklātajā vēstulē LR Izglītības un zinātnes ministrijai, LR Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai un Latvijas Zinātnes padomei par situācijas uzlabošanu vēstures zinātnē. Aicinot "atcelt eksakto zinātņu vērtēšanas kritēriju piemērošanu humanitārajām zinātnēm pētniecības projektu konkursos un noteikt humanitārajām zinātnēm atbilstošus vērtēšanas kritērijus", vēsturnieki rosina pārmaiņas, kas ir vajadzīgas visu humanitāro un mākslas zinātņu līdzsvarotai attīstībai.
Vēstules saturu skatīt šeit: http://www.vesturesbiedriba.lv/jaunumi/params/post/4263558/atklata-vestule-par-situacijas-uzlabosanu-vestures-zinatne